top of page

Еколого-натуралістична освіта і виховання

Еколого-натуралістична освіта та виховання - одне з найперших постійних завдань роботи закладу.

Станція юних натуралістів є координатором еколого-натуралістичної роботи в Тернівському районі. Станція організовує і проводить в районі багато масових заходів з учнівською молоддю еколого-натуралістичного напрямку: операції "Годівничка", "Здраствуй, птах весняний!", "День довкілля", "Зелений паросток майбутнього", "Чисте довкілля", "Моє місто - моя турбота" тощо.

 

Заклад бере безпосередню участь та долучає до участі учнів шкіл району в багатьох дослідницьких й природоохоронних заходах міського, обласного, Всеукраїнського рівня.

Заходи обласного рівня: "Первоцвіти Дніпропетровщіни", "Дерево життя", "Птахи нашого саду", "До чистих джерел", "Флора України: компас у зеленому світі", "Саду мого дивосвіт", "Балки Придніпровя - очима дітей", конкурс екологічних агітбригад тощо.

Заходи Всеукраїнського рівня, що проводяться, починаючи з районного конкурсу:

- "Юний дослідник",

- "Школа - мій рідний дім",

- акція "Годівничка",

- конкурс екологічних агітбригад,

- "Птах року",

- Всеукраїнський похід "Біощит",

- "До чистих джерел",

- "Дослідницький марафон"

Конкурсні акції, програми Всеукраїнського рівня, в яких беруть участь юннати СЮН, учні шкіл району:

"Біощит", "Парки - легені міст і сіл", "Ріки мого дитинства", "Галерея кімнатних рослин", конкурс-огляд екологічних стежин, "Вчимося заповідати" тощо.

Крім того, кожне заняття гуртка на станції, кожна екскурсія або практичні дії вихованців по дослідженню та охороні природи і є головнішим виховним

процесом. Саме під час звичайних трудових буднів, не повязаних з конкурсами, виступами, і йде непомітний одразу, но глибокий та постійний процес виховання

екологічної свідомості, дбайливого ставлення до оточуючої природи.

Список конкурсів, акцій еколого-натуралістичного спрямування та строки подання звітів на районні етапи

  • «День юного натураліста» - Всеукраїнська акція - кінець вересня
  • «Лелека» - обласний конкурс - початок жовтня

  • «Біощит» - Всеукраїнський екологічний похід - початок жовтня

  • «Вчимося заповідувати» - Всеукраїнський конкурс - початок жовтня

  • «Галерея кімнатних рослин» - Всеукраїнський конкурс - початок жовтня

  • «До чистих джерел» - Всеукраїнський конкурс - початок жовтня

  • «Парки – легені міст і сіл» - Всеукраїнський конкурс (1 раз на 2 роки) - початок грудня

  • «Турбота молоді – тобі, Україно!»: акція «Кролик», «Плекаємо сад», «Юннатівський зеленбуд», «Дослідницький марафон», «Парад квітів біля школи» - Всеукраїнські акції - початок жовтня

  • «Ліси для нащадків» - Всеукраїнська акція - середина вересня

  • «Птах року» - Всеукраїнська акція - перша декада жовтня

  • «В об’єктиві натураліста» - Всеукраїнський конкурс відеофільмів і фоторобіт - кінець листопада

  • «Годівничка» - Всеукраїнська акція (+ Великий зимовий облік птахів) - третя декада лютого

  • «Досягнення юних зоологів-тваринників» - Всеукраїнський конкурс - січень (за листом НЕНЦ)

  • Всеукраїнський конкурс винахідницьких і раціоналізаторських проектів еколого-натуралістичного напряму (вік учасників 16-23 роки – лютий, 12-15 років – травень)

  • Всеукраїнський юнацький водний приз («Стокгольмський водний приз») (За інформацією НЕНЦ)

  • «Юний дослідник» - Всеукраїнський конкурс - середина січня

  • Конкурс агітбригад – фестиваль колективів екологічної просвіти - кінець лютого або початок березня

  • «День зустрічі птахів» - Всеукраїнська акція - перша декада березня

  • «Крок до знань» -Всеукраїнська інтернет-олімпіада (за інформацією НЕНЦ)

  • «Природна скарбниця Придніпров’я» - обласна акція - номінації:

  • «Балки Придніпров’я»,

  • «Первоцвіти Придніпров’я»,

  • «Дерево життя» - перша декада травня

 

Формування екологічної культури школярів засобами поєднання діяльності загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів 

"Людина була й завжди залишається дитям природи, і те, що ріднить її з природою, має використовуватися для її залучення до багатств духовної культури" (В.О. Сухомлинський).

Сьогодні найбільш актуальною і складною залишається проблема еколого-натуралістичного виховання у зв’язку зі змінами соціальних умов. Кінцева мета виховання – сформувати всебічно розвинену людину з високим рівнем духовності, екологічної та природоохоронної культури. Натуралістична освіта постає як вирішальний засіб формування екологічної культури людини, що обумовлює її існування та допомагає їй знайти своє місце в житті.

В нашому районі вже багато років налагоджена тісна співпраця загальноосвітніх навчальних закладів зі станцією юних натуралістів як осередком еколого-натуралістичного виховання в Тернівському районі. Створено проект еколого-натуралістичного виховного простору району. В цей простір залучено всі навчальні заклади району, станція юних натуралістів, а також Криворізький ботанічний сад НАН України, органи місцевого самоврядування, ВАТ "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" як партнери та спонсори. Наш заклад забезпечує не лише поглиблене засвоєння окремих галузей природничих наук, пошук та підтримку обдарованої молоді, участь дітей у різноманітних просвітницьких конкурсах та природоохоронних акціях. Станція юннатів слугує інформаційним центром, з якого надходять вся нова інформація в сфері еколого-натуралістичного виховання, розпорядження вишестоячих органів, методичні рекомендації. З боку загальноосвітніх навчальних закладів в процесі еколого-натуралістичної освіти та виховання задіяні не лише вчителі біології та хімії, а також вчителі початкових класів, адміністрація закладів. Партнерська взаємодія можлива й між позашкільними закладами інших напрямків виховання при вирішенні певних проблем. Так, наприклад, 2 роки тому в рамках конкурсу "Юний дослідник" вихованцем станції юних натуралістів та станції юних техніків Шатіло Богданом була виконана робота "Електромагнітне випромінювання побутових електроприладів: вплив на здоров'я людини", де було поєднано вивчення біологічних процесів з технічною творчістю. В минулому році Центр туризму, краєзнавства та екскурсій надав роботу своїх вихованців Євдокімової Олександри та Кащеєнко Вікторії про дослідження дубової аллеї на Даманському на еколого-натуралістичні напрямки конкурсу "Моя Батьківщина – Україна" та отримав добрий результат. І це – лише останні приклади успішної співпраці. Нива освітянської творчості безмежна.

Нашими постійними спільними завданнями в напрямку формування екологічної культури школярів є наступне:

  • створення умов для творчого, інтелектуального, духовного і фізичного розвитку учнів;

  • задоволення потреб у професійному самовизначенні і творчій самореалізації;

  • всебічний розвиток і підтримка позитивних нахилів, здібностей учнів;

  • пошук, розвиток та підтримка здібних, обдарованих і талановитих особистостей;

  • розвиток зацікавленого ставлення учнів до засвоєння нових знань, розвитку вмінь та навичок екологічної та наукової творчості;

  • пошук нових форм роботи, інноваційних технологій;

  • підготовка підростаючого покоління до активної професійної та громадської діяльності.

 

Масові заходи та природоохоронні акції найбільш масштабно відбуваються на базі саме загальноосвітніх навчальних закладів. Функції станції юних натуралістів під час проведення таких масових заходів – скоординувати дії навчальних закладів, спрямувати їх на певні завдання та узагальнити результати проведеної роботи. В останні роки найбільш активними учасниками більшості природоохоронних та просвітницьких акцій стали навчальні заклади № 42, 61, 78, 110.

Найпопулярнішими акціями серед школярів традиційно підтримуються акції "Годівничка", "Здраствуй, птах весняний!", конкурс екологічних агітбригад. Так, це – дуже яскраві і цікаві конкурси. Але є інші масові екологічні заходи, де діти можуть проявити свою творчість, навчитися цінувати та берегти природу. Наприклад, традиційно масовою і завжди активною є робота в рамках акції Місячник довкілля. Таку роботу можна при бажанні оформити як участь в акції "Турбота молоді – тобі, Україно!". Хочу висловити своє побажання всім закладам і надалі підтримувати цікаві природоохоронні заходи та оформлювати звіти належним чином. Тоді ми будемо отримувати більш добрі результати конкурсів на обласному рівні. Пізніше ви будете ознайомлені з планом масових заходів на найближчий час.

Окремо слід виділити роботу гуртків нашого закладу на базі загальноосвітніх навчальних закладів як значну ланку в цілісному ланцюжку екологічного виховання. Така співпраця між нашими закладами допомагає охопити еколого-натуралістичним навчанням більшу кількість дітей, які за недоліком часу або великою відстанню не мають змоги відвідувати гуртки СЮН на базі закладу. Робота гуртків на базі навчальних закладів має свої переваги та проблеми. Перевагою є те, що діти можуть швидко перейти від навчальних приміщень до приміщення, де проходять заняття гуртка. Проблемою стає те, що керівники гуртків не мають можливості зберігати в школі своє обладнання, наочні матеріали тощо і повинні постійно все необхідне носити із собою. При бажанні та активній співпраці ці проблеми можна вирішити.

Що характерно, найчастіше саме вихованці гуртків СЮН беруть активну участь і перемагають в конкурсах еколого-натуралістичної творчості міського, обласного та Всеукраїнського рівня. Хоча є деякі виключення. Так, учні КЗШ № 116 в минулому році успішно взяли участь у Всеукраїнському конкурсі МАН-юніор. Учні КЗШ № 61 традиційно найактивніше проявляють себе під час дослідницьких заходів, присвячених проблемам орнітології і часто стають переможцями міського та обласного етапу акції "Птах року". Також в цьому напрямку активно діють учні КЗШ № 110, а в останні роки вони урізноманітнили свою роботу та ще активніше проявляють свою екологічну творчість.

Але, незважаючи на це, участь дітей в обласних заходах переважно є прерогативою нашого закладу. Бажано виправити цю ситуацію. Ми пропонуємо направляти до нас дітей, хто хоч в якійсь мірі бажає взяти участь в конкурсах і отримати від наших керівників гуртків кваліфіковану допомогу в створенні учнівської дослідницької роботи чи проекту. А керівництво роботою буде офіційно зафіксоване як сумісне від двох педагогів різних закладів. Це теж буде плідною формою співпраці між нашими закладами. Іноді ми впроваджуємо таку форму, але її треба поширити.

Також нам потрібно активніше запроваджувати сумісні дії по організації масових заходів, конкурсів районного рівня. Добрим прикладом такої спільної творчості є активна участь Тернівської гімназії, загальноосвітніх шкіл № 110, 117, та дитячого будинку в цьогорічній обласній акції "Школа – мій рідний дім". Керівники гуртків Станції юннатів охоче допоможуть вам в проведенні масових еколого-натуралістичних заходів. Висувайте свої пропозиції. Ми будемо розглядати будь які варіанти.

Взагалі я вважаю, що екологічна культура людини повинна стати неодмінною складовою свідомості сучасної людини і саме ми з вами разом формуємо її в наших дітях. Так будемо ж разом шукати нові форми виховання та розвивати традиційні, провірені часом і ефективні методики з метою якнайглибшого впливу на сумління дітей, формування їх характеру, свідомої громадянської позиції. Хочу вам побажати творчої наснаги, натхнення і усіляких успіхів у вашій нелегкій справі.

bottom of page